1. 3. 2022
11 min. čtení

Sázení na rohové kopy ve fotbale

Sázení na rohové kopy ve fotbale bývá přehlíženo. Spousta sázkařů je totiž přesvědčena, že počet rohů ve fotbale se nedá účinně předpovídat, tedy že se jedná pouze o „sázení pro zábavu“. Jak ovšem sami nejspíš tušíte, je to jenom mýtus.

Pravdou je, že sázení na rohové kopy ve fotbale je předvídatelné, musíte mu ovšem věnovat dostatek pozornosti. Při sázení na rohové kopy nelze vycházet pouze z jedné statistiky, ale hned z několika různých statistik. V tomto článku si probereme všechny klíčové body které při sázení na rohové kopy musíte zvážit, abyste sázeli se ziskem.

Podoba sázení na rohové kopy ve fotbale

Sázení na rohové kopy je stále oblíbenější, sázkovky ho přesto nabízejí pouze u sledovanějších zápasů Premier League, Fortuna:Ligy a dalších fotbalových lig.

Při sázení na rohové kopy v českých sázkových kancelářích budete mít obvykle k dispozici základní sázku na méně/více než 9,5 rohů (či 8,5 nebo 10,5 rohů) v základní hrací době.

Občas se některé sázkovky, jako například Tipsport nebo Sazkabet uvolí vypsat také sázku na počet rohů v poločasu, nebo na počet rohů jednotlivých týmů. Případně jsou k dispozici sázky na to, který tým bude kopat větší počet rohů (kdy je k dispozici i možnost vsadit si na remízu, tedy že oba týmy budou kopat stejný počet rohů). Tyto dodatečné sázky však nejsou zase tak rozšířené a pro potřeby našeho článku je vyškrtneme. Pakliže byste se pro tyto sázkové příležitosti rozhodli, postup při vyhledávání sázky (respektive zvažování, zdali je sázka výhodná) zůstává plus minus stejný. Je třeba využít ty samé statistiky i rozhodovací proces.

Základní postřehy

Rohy často přicházejí v sériích. Roh totiž často znamená přímé ohrožení branky, které může vyústit ve velmi těsné „vyškrábnutí“ míče mimo branku, nebo v nějaký nepředvídatelný odraz míče do autu. To znamená, že po zahrání jednoho rohu existuje velká pravděpodobnost, že bude zahráván třeba i druhý nebo třetí roh. Není to pravidlem, ale stává se to.

Základní statistiky pro sázení na počet rohů ve fotbale

Jak bylo řečeno výše, abyste na sázení na počet rohů mohli soustavně vydělávat, nemůžete sázet naslepo a nebo na základě jen jedné jediné statistiky. Při sázení na počet rohů se vždycky musíte ponořit hlouběji. Pokud jsou statistiky k dispozici, využijte je.

Tým se nemůže dostat k rohovým kopům, pokud nemá míč

Pokud tedy budete sázet na počet rohů jednotlivých týmů, vždycky se musíte podívat na statistiku držení míče. Čím vyšší držení míče daný tým má, tím větší pravděpodobnost, že si v zápase vyslouží hodně rohů. Z tohoto pravidla však existuje jedna výjimka. Jedná se o týmy s vysokým napadáním a rychlým přechodem do útoku, které hrají na rychlé otáčení hry a například i na nakopávané míče. Takové týmy třeba nebudou mít vysoké držení míče, ale počet rohů může být stále poměrně vysoký.

U této statistiky se dále mohou vyskytovat rozdíly mezi držením míče v domácích a venkovních zápasech. Existují týmy, které mají vysoké držení míče pouze doma, zatímco ve venkovních zápasech jsou v této statistice daleko za očekáváním.

Mezi týmy s vysokým držením míče patří například Manchester City. Machester City dosahuje v průměru 63% držení míče, v případě domácích zápasů pak dokonce 65% držení míče. V každé lize se samozřejmě najde tým jako Manchester City. Vedle nich bychom se pak měli zaměřit na statistické odchylky jako je již zmiňované držení míče doma a venku. Obecně však platí, že většího počtu rohů týmy dosahují v případě, že mají domácí výhodu.

Čím více střel, tím více rohů

Statistika počtu střel je důležitá, abyste dokázali rozeznat týmy, které mají nízké držení míče, ale přitom jsou v útoku velmi nebezpečné a naopak také týmy, které mají vysoké držení míče, ale v útoku jsou prakticky bezzubé.

Obecně platí, že čím více střel na bránu daný tým má, tím více rohů bude zahrávat. Bez ohledu na procento držení míče.

Ze statistiky počtu střel, zblokovaných střel a přímých volných kopů proti soupeři (tedy kolik střel atd. daný tým soupeři povolil) se potom dají dobře odhalit také týmy, proti nimž může být zahráván velký počet rohových kopů.

Počet rohových kopů

Zde se musíme zaměřit zvlášť na několik statistik. V první řadě je třeba odhalit ligy, které v průměru přinášejí větší nebo naopak menší počet rohů, protože díky tomu se nám bude lépe hledat odchylka a tedy i hodnotná sázka.

Jak bylo řečeno výše, u rohových kopů je vždycky třeba rozlišovat počet rohových kopů doma a venku. Existují týmy, které mají doma silnou herní převahu (a tudíž kopou hodně rohů), avšak když vyjedou na venkovní hřiště, jsou poloviční.

V případě sázení na celkový počet rohů je potom zásadní statistika průměrného počtu rohů daného týmu za zápas. Informace o průměrném počtu rohů najdete na mnoha statistických stránkách a to zcela zdarma. Nenechte se proto zlákat nabídkou některých internetových stránek, které i základní statistiky poskytují pouze za poplatek.

Tipy pro sázení

Sázení na počet rohů ve fotbale, to nejsou jenom suché statistiky. Existují i další poznávací body a faktory mimo prostá čísla. Pojďme se na ně podívat.

Brankáři

Rozhodujícím faktorem pro celkový počet rohů je schopnost brankářů chytit míč (a dostat ho do bezpečí). Pakliže brankáři míče, které jdou na bránu, pouze odrážejí, je velká šance na větší počet rohů.

Střední obránci

Hráči, kteří jsou dostatečně vysocí a silní, aby dokázali vyhrát každý souboj o míč, ale zároveň uměli přesně přihrávat a hrát s míčem na noze, jsou hodně vzácní. Pozor na méně zdatné hráče, kteří se snaží balony pouze odkopávat. Takoví hráči během zápasu dovolí mnohem více rohových kopů.

❄️ Špatné počasí (sníh, déšť atd.)

Sportovní fanoušci se nedokážou shodnout na tom, zdali hustý déšť nebo sníh přinesou více či méně rohových kopů. Někteří trvají na tom, že brankáři a obránci kvůli kluzkému terénu hůře reagují a pro vyřešení momentální hrozby míče raději zakopávají (a možní tak soupeři roh). Jiní jsou naopak přesvědčeni o tom, že ze strachu, aby soupeři v nepříznivých podmínkách nedarovali míč zadarmo (a vzhledem k tomu, že útočníci mají také zhoršené podmínky), jsou extrémně opatrní. Z mé zkušenosti se mi osvědčilo spoléhat spíš na tu první možnost.

  Zranění/vyloučení

Dávejte si pozor na konkrétní absence, mohou zásadním způsobem ovlivnit herní styl týmu a potažmo tedy i celkový počet rohů. Změna na pozici prvního brankáře, rychlého hrotového útočníka, nebo chytrého záložníka, který je schopný posílat do vápna přesné přihrávky, se na zápase obvykle výrazně podepíše.

Rohové kopy ve specifických ligách

Potenciál rohových kopů se v jednotlivých ligách výrazně liší. Existují ligy, kde je velmi pravděpodobný velký přísun rohových kopů a naopak ligy, kde jsou rohové kopy spíše vzácné.

  1. Italská Serie A obvykle přináší menší počet rohů. Většina týmů v této lize preferuje pečlivou obranu a dokonce ani silné týmy úplně nebaží po útočení a herní dominanci a to dokonce i v případě, že dosáhnout pohodlného výsledku.
  2. Více rohů na zápas mají některé útočně laděné ligy jako je německá Bundesliga nebo nizozemská Eredivisie. V těchto ligách týmy často útoční až do konce a to bez ohledu na aktuální skóre.
  3. Latinsko-americké ligy, zejména Brazílie a Kolumbie, přinášejí mnohem více rohů než evropské ligy a to díky talentovaným mladým útočníkům. Zápasy v těchto zemích také obvykle nebývají tolik svázané taktikou.
  4. Sledujte vypsané kurzy v afrických ligách, zejména v Jižní Africe, nebo na mezinárodních afrických soutěžích. Afričtí brankáři jsou méně stabilní než jejich evropští kolegové.
  5. Spousta východoevropských lig nabízí menší počet rohových kopů než západoevropské ligy. Zápasové tempo je tam mnohem pomalejší nežli zápasové tempo v západoevropských ligách. Také tam není tolik střel na branku, zvláště v zimních měsících.

Live sázení na rohové kopy

Při live sázení na rohové kopy, vedle výše poskytnutých informací, je nesmírně důležité vnímat také vývoj zápasu. Pakliže se tým, který měl pokrýt většinu vámi zvoleného počtu rohových kopů, hned na začátku zápasu ujme vedení, je velmi pravděpodobné, že začne hrát opatrněji. Tím pádem dopředu bude posílat menší počet hráčů a celkově se bude méně snažit tlačit na bránu. To se promítne i do menšího počtu rohů.

Sázení na rohové kopy ve fotbale – závěr

Protože sázení na rohové kopy se nevěnuje zase tolik sázkařů, kurzy na tomto trhu často přinášejí možnost vsadit si s výhodou. A to i v hojně sledovaných ligách jako je Premier League, kde jsou běžné kurzy (např. na vítěze zápasu) absolutně „vytěžené“ a tedy nevýhodné.

Pokud ovšem chcete být při sázení na počet rohových kopů úspěšní, musíte si dát tu práci a do své analýzy zahrnout větší počet informací a statistik. To se ovšem nakonec týká jakéhokoliv druhu úspěšného sázení. Dobrá zpráva je, že za vaši práci budete odměněni.

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách