14. 5. 2021
8 min. čtení

Strategie sázení proti veřejnosti | nebojte se vydat vlastní cestou!

Sázení proti veřejnosti je jednou z nejoblíbenějších strategií sázení, kterou ve velké používají jak profesionální sázkaři, tak úplní začátečníci. Sázení proti veřejnosti je totiž jednou z mála skutečně úspěšných strategií sázení, tedy strategií sázení, které dokážou generovat dlouhodobé zisky. V dnešním článku si tuto strategii představíme blíž.

Co je to sázení proti veřejnosti?

Myšlenka za touto strategií je snadná. O některé týmy či o některé výsledky sázková veřejnost projeví extrémní zájem, ať už kvůli faktu, že zápasu se má účastnit světoznámý tým (například Real Madrid nebo Barcelona), nebo že jim danou sázku poradila některá z uznávaných osobností (například sportovní komentátor).

Sázková veřejnost tedy na danou událost začne bezhlavě sázet, bez ohledu na nabízený kurz. Sázkové kanceláře potom pod tíhou tohoto zájmu začnou snižovat kurz. A to často až za hranici, kterou by vzhledem k pravděpodobnosti měla nabídnout. Sázení na takové kurzy se proto stává značně nevýhodné, těmto kurzům se v sázkařské hantýrce říká, že jsou tzv. „vytěžené“. Tohle celé má ovšem ještě jeden zajímavý důsledek.

Jak jistě sami dobře víte, většina kurzů v sázkové kanceláři má svojí protistranu. K over 2,5 gólu je vypsaný také kurz na under 2,5 gólu, k výhře domácích je vypsaný také kurz na výhru hostů atd. Tyto kurzy jsou přitom vzájemně propojené. Takže když kurz na jedné straně významně klesne, na druhé straně se významně zvýší a naopak.

Tohle se pak samozřejmě děje i při zvýšeném zájmu sázkové veřejnosti. Zatímco jeden kurz se výrazně snižuje a to třeba až do hlubin pro ziskové sázkaře zapovězených, druhý kurz se naopak podstatně zvyšuje. A to třeba až na hodnotu, kterou už je možné využít k ziskovému sázení. Jinými slovy řečeno, pokud veřejnost donutí sázkovky snížit kurz na jedné straně, donutí je zvýšit kurz na druhé straně. A to často přináší možnost vsadit si s výhodou.

Jak vypadají kurzy, které jsou přetížené vlivem veřejnosti?

Identifikovat kurzy, o které má sázková veřejnost abnormální zájem, není zase tak obtížné. Stačí se zaměřit na zápasy světoznámých týmů, nebo alespoň lokálně uznávaných týmů (například taková Sparta nebo Slavie) a sledovat pohyb kurzů (tímto se lehce dotýkáme také strategie sázení steam chasing). Jakmile zaznamenáte, že kurz na výhru některého týmu výrazně klesá, existuje šance, že dochází k jeho přetížení.

Tak například pokud je otevírací kurz na výhru Sparty 1,45, ale za pět dní už má hodnotu pouze 1,05, je velká pravděpodobnost, že veřejnost o něj projevila enormní zájem a že je přetížený. Tuhle svou domněnku si pak můžete potvrdit v sázkových kancelářích TipsportChance, které uveřejňují statistiky vsazených tiketů na výsledek zápasu (výhra domácích / remíza / výhra hostů).

Ale pozor! Ne každý výrazně klesající kurz na světoznámý tým je přetížený. To znamená ne každý kurz proti tomuto týmu nabízí možnost vsadit si s výhodou. Abyste dokázali identifikovat value bety, musíte vynaložit další úsilí.

Jak poznat, že je kurz výhodný?

Z předchozího bodu vyplývá, že sázení proti veřejnosti nelze využívat vždy a všude. Zaprvé by to bylo moc snadné. Zadruhé by to vedlo ke krachu sázkových kanceláří, protože by to brzy využíval každý.

Faktem je, že abyste sázení proti veřejnosti mohli naplno využít, musíte mít slušný přehled alespoň v jednom sportovním odvětví (či v jedné lize). Základem správné sázky na základě strategie sázení proti veřejnosti je totiž vždycky tvorba analýzy sázení nebo alespoň zběžné odhadnutí reálných pravděpodobností. Následně pak můžete své pravděpodobnosti porovnávat s přetíženými kurzy (a jejich protistranami). A pokud narazíte na nesoulad, tedy na kurz vyšší, než jaký by vzhledem k vámi odhadnuté pravděpodobnosti měl být, můžete vsadit.

Z výše napsaného vyplývá, že abyste dokázali správně identifikovat hodnotné kurzy, musíte disponovat dostatkem informací. Když se podíváme do blízké minulosti, proti veřejnosti se v této sezóně dalo dobře sázet například v případě Realu Madrid. Bílý balet se zkraje sezóny velice trápil. Prohrál hned několik zápasů s obrovskými outsidery (a s kurzy na ně v hodnotě 10,00 a více).

O trápení Realu Madrid věděl snad každý fotbalový fanoušek. Sázková veřejnost na něj však nepřestala sázet a kurzy na jejich soupeře tak stále byly extrémně výhodné, jakkoliv bylo jasné, že mají dobrou šanci na další překvapení. Do konce ledna Real Madrid prohrál celkem 8 zápasů (v lize i v Lize mistrů) s hodnotou od 6,90 až do 18,00. I pokud by průměr těchto kurzů byl 10,00, pozorní sázkaři měli vyděláno dlouho před koncem sezóny. V únoru už bohužel kurzy na Real Madrid začaly klesat, Real Madrid navíc pak začal vyhrávat. To ovšem nic nemění na faktu, že tento rok nám špatná forma Realu Madrid na jedné straně a dobré jméno Realu Madrid na druhé straně umožnilo sázet proti veřejnosti a generovat díky tomu skvělý zisk.

Sázení proti veřejnosti – tipy a triky pro uzavření lepší sázky

 Správa peněz je klíčová. Jelikož sázení proti veřejnosti se v podstatě týká sázení na velké outsidery, je při něm potřeba dodržovat zásady správného bankroll managementu. Ba co víc, abyste byli úspěšní při sázení na vysoké kurzy (a na velké outsidery) musíte snížit velikost sázek a to třeba až na 0,5% z vašeho bankrollu. Pouze díky tomu dokážete překonat varianci, která je v tomto případě fakt vysoká.

 Hledejte trendy. Pro identifikaci správné sázky je nejlepší sledovat trendy. Jedná se například o hvězdné týmy, které jsou naprosto bez formy (ať už kvůli nesouladu v týmu, nebo kvůli absenci klíčových hráčů), nebo naopak o velké outsidery, kterým se z nějakého důvodu nesmírně daří (například Slavia v Evropské lize atd.).

 Sázení proti veřejnosti je účinnější na začátku sezóny. Tento bod navazuje na bod předchozí. Abyste mohli využít nalezených trendů, musíte být schopni zareagovat na ně včas. Přitom platí, že čím dříve v sezóně to zvládnete, tím lepších výsledků se dočkáte. I veřejnost se totiž po sérii dobrých (nebo špatných) výsledků dovtípí a nakonec je ke slepému sázení obezřetnější. To samozřejmě neznamená, že možnost sázet proti veřejnosti na konci sezóny úplně vymizí, nicméně zisky jsou o něco nižší.

Sázení proti veřejnosti – závěr

Sázení proti veřejnosti je jedna z mála skutečně udržitelných (v dlouhodobém horizontu ziskových) strategií sázení, která – pokud je využívána správně – přináší naprosto skvělé výsledky. Na druhou stranu je ovšem třeba si uvědomit, že proti veřejnosti nelze sázet paušálně, tedy vždy a všude. Abyste proti veřejnosti dokázali sázet se ziskem, musíte disponovat dostatečným přehledem a také citem pro věc.

chance-banner-na-sirku-uzky

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách