14. 5. 2021
9 min. čtení

Vsadil jsem správně? Zavírací kurzy jako ukazatel dobré sázky

Sázení je velmi zrádné. V krátkodobém horizontu se v něm klidně stane, že dobrý sázkař zažívá dlouhé proherní série, zatímco špatný sázkař se veze na vlně výher. V dlouhodobějším horizontu se pochopitelně štěstí a smůla vyrovnají a každému sázkaři se dostane toho, co mu vzhledem k jeho schopnostem po právu náleží. Jenže co dělat, když se vám nechce čekat na dlouhodobější výsledky? Naštěstí existuje jedna poměrně dobrá technika, která vám úspěšnost sázek (a potažmo i sázkařů) pomůže odhalit prakticky hned. Jedná se o zavírací kurzy, respektive rozdíl mezi nimi a kurzy, za které byly sázky podány.

Faktor náhody v sázení

Jak jsme vás na našich stránkách informovali už mnohokrát, abyste v dlouhodobém horizontu mohli být ziskoví, musíte soustavně sázet za výhodné kurzy. To znamená za kurzy vyšší, než by vzhledem k pravděpodobnosti dané události měly být.

Ano, v krátkodobém horizontu se vám může stát, že sázka s obrovskou hodnotou nevyhraje. Může se vám to stát dokonce i s několika hodnotnými sázkami v řadě. Jenže společně s tím, jak přibývá počet sázek, se faktor náhody zmenšuje, až úplně zmizí. Přijdou i výherní série. A pokud sázíte s výhodou, bude jich více, než těch proherních. A v dostatečně velkém vzorku sázek se tak projeví pouze vaše schopnosti.

Z těchto důvodů vám také neustále opakujeme, abyste si dali pozor na prodejce tipů, kteří vás ke koupi sázkového servisu lákají obrázkem několika posledních tiketů. Aby o sobě tipař mohl tvrdit, že dokáže sázet se ziskem, musí učinit minimálně 500-1000 sázek, protože v krátkodobém horizontu se výhry poštěstí komukoliv.

V tomto je sázení zrádné, ale také krásné. Díky náhodě na sport sází spousta špatných sázkařů. Tito sázkaři si pamatují pouze své velké výhry. A pak kvůli nim žijí v mylné naději, že ziskové sázení je už jenom kousek od nich. Že příští sázka všechno zlomí a oni budou už jenom vyhrávat. Tito sázkaři přitom slepě krmí sázkové kanceláře, aby pár zbylých šťastlivců mohlo inkasovat peníze. Ale to by bylo na trošku jiný článek. Držme se toho, že v krátkodobém horizontu do sázení promlouvá náhoda. A ta ustupuje společně s tím, čím více sázek uděláte.

Výherní sázka nemusí být správná

Takže jak jsme uvedli výše, sázka, která vyhrála, ještě nemusí být správná, alespoň pokud vám jde o dlouhodobý zisk, nikoliv o chvilkové opojení z výhry. Jenže jak poznat, že svou práci děláte správně (tedy že sázíte za kurzy vyšší, než by vzhledem k pravděpodobnosti měli být) dřív, než za těch minimálně 500 uvedených sázek?

Jak jsem uvedla na začátku článku, nejlepším ukazatelem správnosti sázky je rozdíl mezi vámi podaným kurzem a zavíracím kurzem. Protože kurz odpovídá pravděpodobnosti, se kterou má sázka nastat, cílem každého sázkaře by mělo být sázet za na kurzy, které představují nižší pravděpodobnost (a které jsou tedy vyšší, protože čím vyšší je kurz, tím nižší je pravděpodobnost dané události) než jakou pravděpodobnost událost skutečně má.

Přestavte si to jednoduše na hodu mincí. Zde je úplně stejná pravděpodobnost (50%) na to, že padne panna nebo orel. A teď si přestavte, že sázkovka vám dá na orla kurz 2,50. Dostali byste naprosto dokonalou hodnotu. Kdybyste na takovou příležitost sázeli opakovaně, v dlouhodobém horizontu byste vyhrávali neskutečné peníze. Ale platí to i naopak. Přestavte si, že byste sázeli na pannu s kurzem 1,50. Když to takhle napíšu, asi byste to neudělali. Jenže většina sázkařů takhle opravdu sází. A v krátkodobém horizontu třeba slaví výhry, ale v dlouhodobém horizontu jsou značně ztrátoví.

Zavírací kurzy jako ukazatel správné sázky

Takové události v nabídce sázkových kanceláří skutečně nastávají. Sázkovky dokážou udělat obrovské chyby, nebo například nedokážou rychle zareagovat na nové informace, nicméně s postupem času své chyby pomalu (nebo rychleji) opravují. Přitom platí, že čím blíže k zápasu jsme, tím přesnější kurzy budou (pokud nedojde k nějakým nenadálým událostem). Těsně před zápasem jsou potom, až na malé výjimky, které vám uvedu níže v článku, kurzy vůbec nejpřesnější. A tady se dostáváme k avizované technice.

Abyste dokázali určit, zdali jste sázku uzavřeli správně, stačí porovnat vámi podaný kurz s kurzem, který byl vypsaný těsně před začátkem zápasu. Pokud vámi podaný kurz byl alespoň o 0,15 vyšší, jak zavírací kurz, potom jste učinili sázku s hodnotou. Od takových sázek můžete v dlouhodobém horizontu očekávat zisk. Zdůrazňuji zde přitom slovíčko „dlouhodobý“, protože jak už jsme si řekli, v krátkodobém horizontu se může stát naprosto cokoliv.

Kde najít zavírací kurzy?

Abyste nemuseli s tužkou v ruce čekat na zavírací kurzy ve své sázkové kanceláři, stačí se zpětně podívat na stránky Oddsportal.com, kde schraňují zavírací kurzy u většiny sportovních odvětví a lig. Alespoň pokud se bavíme o základních kurzech jako je výsledek zápasu, over/under atd.

Informace o zavíracím kurzu na Oddsportal.com najdete po rozkliknutí dané soutěže v levém menu a dále pod možností „results“. Na Oddsportalu jsou k dispozici zavírací kurzy i u několik let starých událostí, takže důkladnou analýzu svých sázek můžete provést i zpětně.

zaviraci-kurzy-ceska-liga-sparta-vs-plzen

Zavírací kurzy na zápas Sparty a Plzně na Oddsportalu.

Kdy zavírací kurzy nejsou přesné?

Protože sázkový trh je živoucí organismus, do kterého se nepromítají pouze suchá data a informace, ale také třeba preference různých lidí, ne všechny zavírací kurzy jsou přesné (ne všechny zavírací kurzy tedy odpovídají skutečným šancím, že daná situace nastane).

Méně přesné jsou zavírací kurzy u hodně okrajových lig, kde je málo informací i sázejících, kteří by pomohli stanovit přesnější kurzy. Jenom pro představu, nepřesné bývají zavírací kurzy například u nejvyšší ghanské fotbalové ligy, druhé běloruské fotbalové ligy atd. Samozřejmě neplatí to u každého zápasu, ale je třeba s tím počítat.

Nepřesné a k porovnávání skutečné hodnoty (a správnosti sázky) nevhodné jsou dále kurzy na outsidery, kteří hrají se světoznámými týmy (například Real Madrid, Barcelona, Liverpool, Juventus atd.). V těchto zápasech veřejnost často bezhlavě sází na velké favority a může tak dojít k obrovskému navýšení kurzů na outsidery bez ohledu na jakékoliv statistiky. Tento jev je obecně známý a sázkaři ho využívají při strategii, která se nazývá „sázení proti veřejnosti“.

Neefektivní mohou být i zavírací kurzy dalších událostí, například tenisových zápasů, nicméně pokud budete soustavně sázet s hodnotou, tyto neefektivnosti vás nemusí trápit. U sledovanějších zápasů k nim dochází spíše výjimečně – asi ve 3-4% případů.

Zavírací kurzy jako ukazatel dobré sázky – závěr

Díky zavíracím kurzů dokážete posoudit skutečnou schopnost sázkaře sázet se ziskem. Stačí porovnat kurz, za který sázku podal, s kurzem, který byl nabízený těsně před zápasem. Pokud byl podaný kurz o alespoň 0,15 vyšší, nežli zavírací kurz, a pokud se mu to povedlo opakovaně, potom od takového sázkaře v dlouhodobém horizontu můžete očekávat zisky. Pokud je zavírací kurz stejný, nebo pokud je nedej bože vyšší, než vámi podaný kurz, v dlouhodobém horizontu půjdete do minusu.

Tato snadná technika vám dokáže otevřít oči především u sázkových podvodníků, kteří se rádi prezentují výherními tikety. Když si přitom porovnáte podávané kurzy se zavíracímu kurzy, velice snadno přijdete na to, že jejich výhry byly pouze dílem štěstí (a že v dlouhodobém horizontu prohrávají jako většina ostatních lidí). Už jen kvůli těmto podvodníkům byste si tedy tuto techniku měli osvojit. Ušetří vám spoustu peněz a dost možná pomůže vytvořit i ziskovou sázkovou strategii.

chance-banner-na-sirku-uzky

Newsletter

Nenech si uniknout žádnou novinku!
Přihlas se k odběru a získávej pravidelné informace o bonusech, soutěžích a exkluzivních výhodách